OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
O tom, že je Joel Grind hodně přičinlivým muzikantem, nás dost dobře přesvědčily už předchozí desky TOXIC HOLOCAUST. Jejich tvorba totiž ležela výhradně na bedrech tohoto vzývatele starých kovových časů. Letošní rok však tvoří výjimku ve více než dvanáctileté historii jeho doposud co se týče studiové práce jednočlenného souboru. „Conjure And Command“ je prvním albem skupiny nahraným v plnohodnotné sestavě.
Je to tedy nějakým způsobem na v pořadí čtvrté desce TOXIC HOLOCAUST znát? Dá se říci, že ano. Pozitivní atmosféra se ze studia přenesla i do drážek této nabušené desetiskladbové kolekce. Co se týče nějakého žánrového žonglování, tak tady nelze od tohoto jména očekávat nějaké převratné změny. Joel Grind se už dostatečně etabloval jako persóna spjata s archaickým kytarovým drhnutím, na které je pochopitelně i patřičně hrdý.
Thrash metal, Lemmy anebo ozvěny punkové nespoutanosti ze sedmdesátých let. To vše se v tvorbě této v současnosti trojice mísí značně neurvalým, leč promyšleným způsobem. Jedna rychlá vypalovačka střídá druhou, nezapomíná se ani na nějaké to zvolnění či vydechnutí („Red Winter“, valivá „Red Winter“ anebo „The Liars Are Burning“), aby se pak zase vše vrátilo do zaběhaných kolejí. Tolikrát vyzkoušený vzorec sice neslibuje žádný zážitek z kategorie neobvyklých, nicméně i při hodnocení podobných záležitostí se najde několik důležitých faktorů určujících pro anebo proti.
V první řadě je jedním z nejdůležitějších kritérií, zdali má tato muzika potřebný drive a zdali z ní sála dostatek energie. Zkrátka jestli si posluchač i přestože dávno dopředu ví, že po té krátké vyhrávce příjde další zrychlení anebo že po něm zcela logicky zazní další break, dokáže tyto očekávané momenty naplno užít a říct si, že ono to tam prostě sedí a cokoliv jiného by to jen zkazilo.
U TOXIC HOLOCAUST je v tomto směru vše na svém místě. Oproti minulosti lze navíc hovořit i o údernější produkci a tak nějak celkově o razantnějším vyznění jednotlivých skladeb. Špinavý „motorheadovský“ Grindův vokál přesně zapadá do rámce vymezeného „starozákonním“ zvukem kytar a bicích. Zejména nazvučení škopků se ve snaze navodit dobovou atmosféru povedlo na výbornou. Jejich neuhlazenost je dost výraznou položkou v pozitivním hodnocení „Conjure And Command“.
Dalším potěšujícím faktem je, že nedošlo k efektu přepálením stopáže. Těch 32 minut je tak akorát na to, aby album nezačalo nudit. Takhle zvládne hlavně slušně rozproudit krev a pak zase se stejnou razancí zmizet. Co pak s nahromaděnou energií, je už vysloveně na úvaze každého posluchače.
Nebudem to dál zbytečně natahovat. Berte nebo nechte být je sice značně provařená fráze, ale jestliže ji lze někde s úspěchem použít, tak je to právě tady. Ujíždíte-li na podobných vzpomínkových záležitostech a netrváte za každou cenu na tom, že to musí být jen původní originál, tak s tímhle nelze šlápnout vedle. Ostatní, nechť si zanadávají, že to dočetli až sem a přejdou raději na jiný článek.
Hobluj hobluj vykrúcaj!
7 / 10
Joel Grind
- kytara, vokály
Phil Zeller
- basa, vokály
Nick Bellmore
- bicí
1. Judgement Awaits You
2. Agony Of The Damned
3. Bitch
4. Red Winter
5. Nowhere To Run
6. I Am Disease
7. In The Depths (Of Your Mind)
8. The Liars Are Burning
9. Revelations
10. Sound The Charge
Conjure And Command (2011)
And Overdose Of Death... (2008)
Hell On Earth (2005)
Evil Never Dies (2003)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 32:09
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.